Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak to jest z fundacjami i stowarzyszeniami (2)

21 grudnia 2021 | Dobra Administracja | Dawid Feliszek

Identyfikacja beneficjenta rzeczywistego może niekiedy okazać się skomplikowanym procesem. Warto się do niej przygotować.

Zgodnie z art. 2 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 2261, „PrStow") stowarzyszenie to dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz opiera działalność na pracy społecznej członków.

Kilka konkretnych osób

Najwyższą władzą w stowarzyszeniu sprawuje walne zebranie członków (art. 11 ust. 1 PrStow), na które składają się wszyscy członkowie stowarzyszenia. Prawa udziału w zebraniu oraz prawa głosu są równe i nie można ich statutowo uprzywilejować, choć statut może przewidywać rozróżnienie na członków zwykłych, wspierających, honorowych. Kluczową rolę odgrywają jednak członkowie zwykli, a ich liczba musi wynosić co najmniej siedem osób. W przypadku wielu stowarzyszeń będzie to liczba znacznie wyższa. W takim układzie proste zastosowanie kryteriów z definicji beneficjenta rzeczywistego według wskazówek dot. osoby prawnej z art. 2 ust. 2 pkt 1 Ustawy AML jest problematyczne. Mogłoby ono bowiem obejmować wiele osób (członków zwykłych stowarzyszenia), którzy chociaż tworzą razem najwyższą władzę stowarzyszenia, to osobno posiadają niewielki wpływ na jego funkcjonowanie. Trudno tym samym byłoby się doszukać podstaw do uznania ich za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12147

Wydanie: 12147

Spis treści

Reklama

Zamów abonament